Jak rozpoznać szyszkę ?

Najlepiej zacząć od drzewa pod którym ją znaleźliśmy, albo z którego szyszkę zerwaliśmy. Oto krótka charakterystyka czterech najpopularniejszych rodzin drzew iglastych:

Jodła - Abies
Wiecznie zielone drzewo szpilkowe z pniem mocnym i prostym. Osiąga wysokość do 50m. Korona u młodych drzew stożkowata, regularna u starszych na szczycie spłaszczona (w przeciwieństwie do świerka). Kora gładka, szpilki krótkie, do 3cm długości, z dwoma jaśniejszymi paskami po spodem, osadzone na pędzie spiralnie. Po odpadnięciu igły na pędzie pozostaje płaski kulisty ślad. Szyszki ustawione pionowo,dojrzewają w jeden sezon, jajowate albo cylindryczne,często żywicowate, po dojrzeniu rozpadają się, dlatego pod jodłą nigdy nie ma szyszek. Na drzewie pozostaje silnie zdrewniała oś tzw. trzpień Łuska szyszek - pozbawione odrostków i wypustek, zaokrąglona, ze schowanym, a czasem sterczącym przylistkiem ( A. bracteata)

Świerk - Picea
Wiecznie zielone drzewo szpilkowe, dochodzące do 70m wysokości. Korona ma kształt regularnego stożka. Kora łuszczy się delikatnie. Szpilki krótkie - 1-2,5cm są dość sztywne, na końcach zaostrzone. Po odpadnięciu igły pęd pozostaje szorstki, jego powierzchnia pokryta jest trzoneczkami na których osadzone były igły. Szyszki umieszczone przeważnie na górnych gałęziach, zwisające. Wydłużone, cylindryczne, raczej niż jajowate. Przed dojrzewaniem zielone lub czerwownawe, potem brazowe lub fioletowe. Nie rozpadają się, często pokryte wyciekiem z żywicy. Łuska pozbawiona odrostków i wypustek, cienka, zakończona eliptycznie lub poszarpana, nieregularnie ząbkowana na brzegu. Przylistek. Często łuski szeroko rozpostarte.

Sosna - Pinus
to drzewa, a czasem krzewy, o igłach nieopadających na zimę. Korona młodych drzew stożkowata, starszych zaokrąglona, kopulasta bądź parasolowata. Igły osadzone są w wiązkach po 2,3 i 5. Wyjątkowo jedna igła lub więcej niż 5. Igły długie.
- dzieli się na trzy podgatunki:
Pinus
- szyszki zdrewniałe, z grzbietowymi wypustkami, często zakończonymi brodawkowatym wyrostkiem, opatrzonym kolcem. Kształt szyszek kulisty, jajowaty bądź cylindryczny, osiągają rozmiary od paru do 50cm. Sklejone żywicą np. Pinus nigra, pinus halepensis

Ducampopinus - mają wypustki grzbietowe, ale nie są sklejone.

Strobus
- szyszki giętkie, niesklejone, czasem bez zdecydowanie wykształconej tarczki, ale ze słabo wykształconym, brodawkowatym wyrostkiem, co odróżnia je od szyszek świerku czy modrzewia. Cylindryczne np. Pinus lambertiana czy Pinus koraiensis

Modrzew - Larix

Drzewo szpilkowe zrzucające igły na zimę. Gałęzie zwisające i na końcach znów unoszące się. Kora najpierw gładka, później łuszcząca sięi spękana. Igły miękkie, długości 2-3cm w pęczkach po 20-40 sztuk. Niekłujące, przed opadnięciem przebarwiają się na żółto i brązowo. Szyszki różnego kształtu i wielkości. Kuliste i cylindryczne. Zwykle opadają razem z gałązką. Łuski nasienne zdrewniałe, cienkie, często o falistym brzegu i opatrzone delikatnym prążkiem. Czasem wystają łuski okrywowe, jak u daglezji.